Żywa lekcja historii

10 grudnia w naszej szkole gościła Grupa Artystyczna Rekonstrukto z Lublina, która zaprezentowała pokazy pod hasłem: „Życie i kultura w średniowieczu”. Panowie zaprosili nas w podróż w czasie do wieków, kiedy zaprzęgano konie do karoc, kiedy rycerze zakuci w zbroje i z mieczem w ręku nie szczędzili wysiłku, by bronić honoru i ojczyzny, kiedy kobiety przyodziane były w piękne suknie, a ich głowy stroiły bogato zdobione toczki, diamenty i chusty. Kiedy to każdy rycerz spieszył służyć pomocą i bronił damy swojego serca. Była to żywa lekcja historii. Niektórzy uczniowie aktywnie w niej uczestniczyli m.in. w pasowaniu na rycerza, sprawdzali swoje siły w tzw. próbie ciężkiego miecza, czy też dobrowolnie zakuci zostali w dyby, poznali tym samym dotkliwe prawo średniowieczne. Przez cały występ mogliśmy podziwiać piękne zbroje rycerskie, różnego rodzaju rekwizyty oraz broń stosowaną w tej epoce. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem i na długi czas to przeżycie zostanie w pamięci każdego widza.