„Poznaj Polskę”

20230928_1237200

W ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Poznania. Koszt wycieczki to 19863,00zł a dofinansowanie z programu to 15000,00zł.

27.09.2023r. Pierwszy dzień wycieczki

Wyjazd z Jastrzębca godz.8.00

Przyjazd do Gniezna ok. 10.30 (Gniezno, Ostrów Lednicki)

Zwiedzanie: Gniezno – Katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Wojciecha –

Drzwi Gnieźnieńskie, Katedra jest potężną, trójnawową bazyliką o długości 85 m, z obejściem wokół wielobocznego prezbiterium stanowiącego jej najstarszą część. Nawy boczne i prezbiterium otacza wieniec kaplic. W elewacji frontowej dominującym elementem są dwie ogromne wieże dobudowane w XV wieku, zwieńczone barokowymi hełmami. We wnętrzu prezbiterium oddziela od korpusu nawowego łuk tęczowy. Obie części zostały świadomie skontrastowane: chór jest opracowany bardziej ascetycznie od barwnego i plastycznego wnętrza nawy. Kapitele filarów, archiwolty arkad międzynawowych, żebra sklepienne i fryzy pokrywają przedstawienia ludzi, zwierząt i roślin.

Ok. 13:00 Przejazd do Ostrowa Lednickiego

Ok. 15.15 wyjazd w kierunku noclegu w Pałacu w Biedrusku.

Ok. 17.00 spacer i aktywny wypoczynek na Malcie.

Zakwaterowanie w „Pałacu w Biedrusku”

Kolacja

28.09.2023r. Drugi dzień wycieczki

Śniadanie.

Ok. 9:30-11:00

 Zwiedzanie Ostrowa Tumskiego – najstarszej części Poznania. Tu zaczęła się Polska, tu mieszkał Mieszko! Gród na Ostrowie Tumskim w Poznaniu powstał ponad 1050 lattemu i był siedzibą pierwszych władców Polski.

Zwiedzanie: Katedra poznańska wraz z podziemiami – miejsce pochówku pierwszych władców Polski i siedziba pierwszego polskiego biskupstwa, Złota Kaplica.

Przejście na Śródkę pod słynny mural 3D, który właśnie został ogłoszony jednym z „nowych cudów” Polski. Spacer przez Most Jordana (most zakochanych w Poznaniu) przez niegdyś najmniejsze miasto Rzeczpospolitej – Ostrówek.

11:00-12:00

Poznańskie Muzeum Pyry – w zabawnysposób prezentuje się tu historię tak drogiego mieszkańcom wielkopolski ziemniaka! Ziemniaki zwane w okolicach Poznania pyrami to bardzo ciekawewarzywo i czwarta co do wielkości zbiorów roślina uprawiana na świecie. Na ziemiach polskich ziemniaki, na skalę przemysłową, przyjęły się najszybciej w Wielkopolsce. Dlatego Poznań, określany jako Pyrlandia niemoże się obejść bez Poznańskiego Muzeum Pyry. Oprócz wielu ciekawostek czeka na zwiedzających  drobna degustacja.

Ok. 12:00-13:00

Zwiedzanie Starego Rynku i okolicy –urokliwe miejsce wypełnione atrakcjami turystycznymi: renesansowy Ratusz ze

słynnymi koziołkami o godz. 12, pręgierz z figurą kata, domki budnicze, waga miejska, kamienica pod daszkiem, Pałac Działyńskich,odwach, Góra Przemysła z Zamkiem Królewskim, studzienka bamberki, a także kościół Farny – arcydzieło baroku, dawne kolegium jezuickie – dziedziniec Urzędu Miasta, siedziby prezydenta oraz rady miasta.

12:30-13:15

Wjazd na wieżę widokową. Góra Przemysła, na której usytuowany jest odbudowany Zamek Królewski posiada bogatą, legendarną przeszłość. Jest to zarazem historia Orła Białego, bo to w Poznaniu Orzeł Biały rozpoczął oficjalnie historię herbu państwowego, która trwa do dziś. Główną atrakcją jest jednak wieża widokowa: wznosi się ona na wysokość około 43 m, a Poznań można oglądać z dwóch tarasów widokowych, zadaszonego, do którego prowadzi winda, umieszczonego na wysokości 30 m, i otwartego, położonego na szczycie wieży.

15:00-16:30

Palmiarnia Poznańska – największa w Polsce i jedna z największych w Europie, od wielu lat cieszy się nieustającą popularnością wśród turystów. To jeden z najstarszych ogrodów tego typu w Europie – zaczęła działać już w 1911 r.! Na ponad 4600 m2 podzielonych na

12 pawilonów, prezentuje się tu ponad 1100 gatunków roślin i prawie 200 gatunków ryb oraz innych zwierząt. Spacer po palmiarni, to wędrówka wśród roślinności z różnych stref klimatycznych.

16:00-17:30

Ogród Botaniczny – spacer. Ogród leży w zachodniej części miasta. Jest przestrzenią spotkań kulturalnych i wydarzeń artystycznych, a przede wszystkim jednym z bardziej lubianych i najczęściej odwiedzanych parków w Poznaniu.

Kolacja

29.09.2023r. Trzeci dzień wycieczki

Śniadanie.

9:00-10:00

Przejazd do Kórnika

10:00-12

Zwiedzanie Zamku w Kórniku – zabytkowej rezydencji historycznych rodów Górków i Działyńskich, zamek słynnej Białej Damy, w sąsiedztwie którego położone jest największe i najstarsze polskie arboretum. Wyposażenie siedziby zawiera liczne pamiątki przywodzące na myśl historię Polski.

12:45-15:00

Przejazd pod Pałac w Rogalinie – spacer po parku z przewodnikiem, możliwość zobaczenia słynnych Dębów Rogalińskich. Zwiedzanie pałacu – swą sławę zawdzięcza pięknemu położeniu, ciekawej historii i niemal nienaruszonej, a więc unikatowej kompozycji zespołu pałacowo-parkowego – głównej siedziby zasłużonego dla Polski rodu Raczyńskich. Rogalin stał się centrum życia towarzyskiego, politycznego i kulturalnego w latach 70-tych XVIII w.

Zakończenie wycieczki. Przyjazd do Jastrzębca ok. 18.30