Wycieczka klasy III Szkoły Podstawowej do Ochotniczej Straży Pożarnej w Więcborku

Dnia 9 stycznia 2018 roku uczniowie klasy 3 Szkoły Podstawowej pod opieką Pani Marii Krause oraz Agnieszki Jańczyk wybrali się w ramach zajęć dydaktycznych na wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej w Więcborku.
Celem wycieczki było spotkanie z pracownikiem straży pożarnej, poznanie i zrozumienie specyfiki pracy strażaka, obejrzenie sprzętu jakim straż dysponuje na co dzień oraz zdobycie wiedzy z zakresu edukacji przeciwpożarowej.
Po przybyciu na miejsce strażak Pan Zdzisław Wiceprezes i Naczelnik straży pożarnej zaznajomił nas z ciekawostkami związanymi z pracą strażaka, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie pożaru, czy wypadku. Uczniowie dowiedzieli się także w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną (przy okazji utrwalili sobie numer do straży pożarnej – 998 i numer alarmowy 112). Okazało się, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, ratują zwierzęta, czy pomagają podczas powozi.
Największe zainteresowanie wzbudziły jednak wozy strażackie. Dzieci mogły je oglądać z bliska oraz zwiedzić ich wnętrze. Przez chwilę wszyscy uczniowie mogli poczuć się jak strażacy przymierzając umundurowanie i zakładając hełm strażacki.
Uczestnicy wycieczki zapoznali się również ze sprzętem, jakim strażacy dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Dowiedzieliśmy się, że w pojeździe strażackim możemy znaleźć nie tylko sprzęt gaśniczy, ale także szereg narzędzi służących do usuwania napotkanych przeszkód.
Na zakończenie Pan strażak zrobił nam niespodziankę uruchamiając głośny, donośny sygnał syreny wozu strażackiego.
Za miłe i pouczające spotkanie uczniowie podziękowali Panu Naczelnikowi straży pożarnej i wręczyły dyplom oraz własnoręcznie wykonany wóz strażacki.