Andrzejki w skansenie

28 listopada uczniowie klas I – III i przedszkolaki udali się do Muzeum Kultury Ludowej w Osieku. Celem wycieczki była impreza edukacyjna po tytułem ,,Andrzejki w skansenie”. Na 13 hektarowym obszarze zwiedziliśmy chałupy z okresu od XVIII do pierwszej połowy XX wieku. Były to budynki gospodarcze, stodoła, remiza, kuźnia, wiatraki, tartak, zabytkowa kapliczka i szkoła, która zrobiła na nas duże wrażenie (nietypowe ławki z miejscem na kałamarz, tablica niestety nie interaktywna i trzcinowa „dyscyplinka”). W poszczególnych chatach czekały na nas atrakcje andrzejkowe: lanie wosku i wróżenie z roztopionego ołowiu. Dowiedzieliśmy się, że obecne Andrzejki wywodzą się z dawniej tradycji Jędrzejek i Katarzynek. Przy czym w Jędrzejkach uczestniczyły tylko dziewczęta, a w Katarzynkach tylko chłopcy. Kolejną atrakcją w skansenie było poznanie pracy pszczelarza, garncarza i kowala. Każda z klas otrzymała pamiątkowy wazonik wykonany przez garncarza podczas pokazu. Naszą wizytę w skansenie zakończyliśmy pieczeniem kiełbasek przy ognisku.
Organizator wycieczki: Maria Komza