Wycieczka szkolna Biały Dunajec, Zakopane, Słowacja

W poniedziałek 13.05.2019r. o godz. 9.00 wyruszyliśmy na wycieczkę do Zakopanego. Rodzice pozostali w Jastrzębcu, a my udaliśmy się w drogę. Podróż była długa, korki na autostradzie trochę opóźniły nasz przyjazd do Willi Widokowej w Białym Dunajcu, gdzie czekała już na nas pyszna obiadokolacja. Po całodziennej podróży wszyscy rozlokowali się w swoich pokojach.

Wtorek 14.05.2019r.

W Jaszczurówce znajduje się kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa. Została ufundowana przez Adama Uznańskiego, a wybudowanie jej było ostatnią jego wolą. Projekt kaplicy, na zlecenie Witolda Uznańskiego, syna zmarłego Adama, wykonał Stanisław Witkiewicz. Jest to jeden z ostatnich projektów artysty, a zarazem jedyna pełna realizacja założeń stylu w architekturze sakralnej. Budowę kaplicy rozpoczęto w lipcu 1904 r., a wykonanie powierzono Szymkowi Lasakowi, Stanisławowi i Tomaszowi Bobakom oraz Maciejowi Stochowi. Pracami kierował inżynier Aurelian Blacha. Kaplicę postawiono na gruntach należących do dawnych właścicieli Szaflar i Jaszczurówki – Uznańskich. 


Wielka Krokiew , najsłynniejsza polska skocznia narciarska. Kolebka polskich skoków i sukcesów od momentu jej powstania w 1925 roku. Twórcą jej jest Karol Stryjeński – architekt, plastyk, miłośnik Tatr i góralszczyzny. W 1922 roku wygrał konkurs na plan regulacji czyli plan przestrzenny zagospodarowania, Zakopanego. Plan przewidywał podział Zakopanego na strefy. Południowa część miasta, u podnóża Krokwi, miała być dzielnicę sportową, ze skocznią narciarską w roli głównej. Dla realizacji tego pod koniec 1922 r. Stryjeński zainicjował powstanie spółki „Park Sportowy”, z księdzem-taternikiem Janem Humpolą na czele. „Park Sportowy” uzyskał pozytywną opinię Państwowej Rady Ochrony Przyrody.

Budowa skoczni szła powoli ze względu na brak pieniędzy. Udało się pozyskać pomoc wojska, a w styczniu 1925 r. Rada Gminna Zakopanego wsparła „Park Sportowy” subwencją na rzecz skoczni. 22 marca 1925 r. skocznię uroczyście otwarto.

Pierwsze zawody wygrał tu Stanisław Gąsienica-Sieczka, osiągając 30 i 36 m.

Dolina Kościeliska to jedna z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych dolin w Tatrach.

Niegdyś Dolina Kościeliska związana była z przemysłem hutniczym – pod koniec XV wieku zaczęto tu wydobywać srebro, antymon i miedź, od XVIII rudy żelaza. Właśnie z tego względu znalazło się w niej miejsce na karczmę, kuźnie, chaty dla robotników, czy wreszcie kościółek. To prawdopodobnie od niego pochodzi nazwa Doliny, choć są i tacy, którzy dopatrują się nieco innej genezy. W XIII wieku miało dojść tutaj do rozgromienia Tatarów, a „Kościeliska” nawiązywać by miała do ich pogruchotanych kości.

Krupówki są reprezentacyjną ulicą w Zakopanem położoną w centrum miasta.

Środa 15.05.2019r.

Spływ Dunajcem, Muzeum Tatrzańskie, obiadokolacja w Willi Widokowej

Czwartek 16.05.2019r.