Prezentacja projektu edukacyjnego

14 czerwca 2017 roku odbyła się prezentacja obowiązkowych projektów edukacyjnych realizowanych przez klasę II gimnazjum. Na prezentację zostali zaproszeni rodzice, nauczyciele i uczniowie od klasy IV do VI oraz I i III gimnazjum.

Temat Projektu – „Czy wiesz, co jesz?”
Grupa w składzie – Wiktoria Grabowska, Karolina Kopeć, Wiktoria Pacek i Karol Krzywizna
Opiekun – mgr Ewa Basińska
Cała prezentacja dotyczyła zasad zdrowego odżywiania oraz tego, jakie popełniamy błędy w odżywianiu i trybie życia oraz wynikające z tego skutki, choroby i zaburzenia.
Kolejno przedstawiono informację na temat :
• skutków niewłaściwego odżywiania,
• zaburzeń odżywiania,
• niektórych składników pokarmowych i ich roli,
• zasad zdrowego odżywiania.
W maju, w ramach projektu, grupa przeprowadziła anonimowe ankiety wśród uczniów i ich rodziców pod hasłem „Czy wiesz co jesz?”. Wyniki ankiet jednoznacznie wskazują na to , że jest jeszcze wiele do zrobienia w kwestii zdrowego odżywiania. Zapominamy o pierwszym śniadaniu, jemy za mało surowych owoców i warzyw, jemy za dużo słodyczy i piejmy słodzone napoje. Omówiono dokładnie piramidę pokarmową, posługując się wykonanym modelem. Zaprezentowano wystawę przedstawiającą:
• zawartość cukru w słodzonych napojach,
• zdrowe przekąski , którymi powinniśmy zastąpić słodycze,
• polskie „superfoods” –tzw. Superżywność, czyli 9 produktów spożywczych, które są ogólnie dostępne w Polsce, stosunkowo tanie, o bardzo cennych walorach zdrowotnych , warto o nich pamiętać i wprowadzić do codziennej diety.
Kolejnym zrealizowanym zadaniem były zajęcia w klasach I- III szkoły podstawowej.
Młodsi koledzy zostali zapoznani z piramidą pokarmową i zostali członkami „Klubu Jabłuszko” promującego zdrowe odżywianie.

Opiekun – Ewa Basińska
Członkowie grupy – Wiktoria Grabowska, Karolina Kopeć, Wiktoria Pacek, Karol Krzywizna

Druga grupa, w składzie: Izabela Wilke, Kinga Żelińska, Julia Kobus i Kamil Koniszewski, pod opieką p. Bożeny Jutrowskiej, przygotowała prezentację pt. „British and American customs”. Poruszone zostały następujące zagadnienia: dania i napoje, sport, święta, religia. Uczniowie przeprowadzili także wywiad z dwoma nauczycielami naszej szkoły.- p. Urszulą Ratajaczak i p. Andrzejem Weilandtem. Pedagodzy opowiedzieli o swojej wizycie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
Podsumowaniem prezentacji było przedstawienie wyników ankiety- „Co wiem o Wielkiej Brytanii I Stanach Zjednoczonych.