Inscenizacja II cz. „Dziadów”

Dnia 16 listopada 2017r. uczniowie klasy II gimnazjum i VII szkoły podstawowej pod kierunkiem n-la języka polskiego p.M.Wilkowskiej – Marach przedstawili mickiewiczowskie „ Dziady cz.II”
„… DZIADY. Jest to nazwisko uroczystości obchodzonej dotąd między pospólstwem w wielu powiatach Litwy, Prus i Kurlandii, na pamiątkę dziadów, czyli w ogólności zmarłych przodków. Uroczystość ta początkiem swoim zasięga czasów pogańskich i zwała się niegdyś ucztą kozła, na której przewodniczył Koźlarz, Huslar, Guślarz, razem kapłan i poeta (gęślarz).

W teraźniejszych czasach, ponieważ światłe duchowieństwo i właściciele usiłowali wykorzenić zwyczaj połączony z zabobonnymi praktykami i zbytkiem częstokroć nagannym, pospólstwo więc święci Dziady tajemnie w kaplicach lub pustych domach niedaleko cmentarza. Zastawia się tam pospolicie uczta z rozmaitego jadła, trunków, owoców i wywołują się dusze nieboszczyków. Godna uwagi, iż zwyczaj częstowania zmarłych zdaje się być wspólny wszystkim ludom pogańskim, w dawnej Grecji za czasów homerycznych, w Skandynawii, na Wschodzie i dotąd po wyspach Nowego Świata. Dziady nasze mają to szczególnie, iż obrzędy pogańskie pomieszane są z wyobrażeniami religii chrześcijańskiej, zwłaszcza iż dzień zaduszny przypada około czasu tej uroczystości. Pospólstwo rozumie, iż potrawami, napojem i śpiewami przynosi ulgę duszom czyścowym…”

Młodzi aktorzy wprowadzili na scenie nastrój grozy, tajemniczości tak bliski dla naszego wieszcza. Dodatkowym atutem była groźna muzyka towarzysząca występującym
W rolach głównych wystąpili:
Guślarz – B.Sikora
Aniołki – J.Koselczuk i M.Urban
Zosia- W.Sikora
Widmo Złego Pana- K.Sperka
Upiór – N.Czachor
Ukochana Upiora- P.Grochowska
Mędrzec- B.Walkosz
Uczestnicy obrzędu- M.Zasacki, Sz.Mieszczak, D.Pasternacka
Narratorzy- W.Osiecki, A.Głąbicka