„Hokus – pokus, czary – mary, niech się spełnią andrzejkowe czary”

Zabawa Andrzejkowa w naszej szkole to już tradycja. 30 listopada w sali oddziału przedszkolnego zapanowała magiczna atmosfera. Bawiły się tam przedszkolaki, uczniowie klasy 2 i 3 szkoły podstawowej.
Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości.
Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróż, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą lub dalszą przyszłość. Nie zabrakło lania wosku, andrzejkowej wróżby z monetą, przekłuwania serduszek z imionami, ustawiania bucików. Swoją przyszłość odkrywały losując przedmioty, które przepowiadały, w jakim zawodzie będą pracowały, kiedy dorosną. Przy pomocy „czarodziejskiej butelki”, „ magicznego kapelusza” oraz „ zaczarowanych talerzyków” także dowiadywały się, co czeka je w przyszłości. Oczywiście wszystkie wróżby traktowano z przymrużeniem oka jako pretekst do dobrej zabawy.
Zabawę andrzejkową wypełniały również konkursy i tańce przy muzyce. Słodki poczęstunek był miłym zakończeniem wspaniałej imprezy. Zabawa Andrzejkowa była niezwykle udana! Radości nie było końca. Uczniowie wrócili do domu w doskonałych humorach. Dziękujemy!

Maria Krause
Agnieszka Jańczyk