Dzień Ziemi 2016

W tym roku Dzień Ziemi obchodziliśmy 22 kwietnia .Święto obecne jest w Polsce już od 25 lat! Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi poświęcone są problemom związanym z ochroną powietrza i przeciwdziałaniu tzw. niskiej emisji.

Niska emisja to zanieczyszczenia trafiające do powietrza, a pochodzące z komunikacji samochodowej i procesu spalania węgla o niskiej jakości czy śmieci – w domowych piecach, paleniskach, lokalnych kotłowniach. Zasadniczo są to te zanieczyszczenia, które są emitowane przez kominy o niskiej wysokości czy paleniska. Wysokość ma znaczenie, ponieważ to właśnie emisja z niskich kominów rozprzestrzenia się po najbliższej okolicy i najbardziej szkodzi okolicznym mieszkańcom. Wiedzą o tym doskonale ci, których sąsiedzi mają bardzo niskie kominy – wtedy dym, odór i bród mogą dać się we znaki w bardzo widoczny sposób, brudząc elewację pobliskich domów czy suszące się na sznurze pranie. Niska emisja ma zasięg lokalny, może dotyczyć nawet jednej dzielnicy. Z danych Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że najbardziej zanieczyszczonymi miastami w Polsce (i jednymi z bardziej w Europie) są: Kraków, Nowy Sącz, Gliwice, Zabrze, Sosnowiec i Katowice.

Jaki jest wpływ niskiej emisji na ludzi i środowisko?

Toksyczne substancje, jakie niesie ze sobą niska emisja, osiadają na roślinach, w glebie, pogarszają stan zieleni, powodują zakwaszenie i skażenie metalami ciężkimi gleb i wód, podtruwają zwierzęta i nas. Co może nam grozić? Wdychanie szkodliwych substancji może między innymi zwiększyć ryzyko zachorowania na raka, powodować choroby układu oddechowego, zaburzenia rytmu serca, niewydolność krążenia, alergię, astmę.

Zazwyczaj problemy zdrowotne ujawniają się dopiero po kilku lub kilkunastu latach przyjmowania takich niewielkich dawek trujących chemikaliów. Reagujmy, gdy widzimy, że ktoś emituje szkodliwe substancje, paląc śmieci, warto zwrócić uwagę i mieć czyste sumienie. Niska emisja jest problemem, z którym w prosty sposób można walczyć – na własnym podwórku.

Obchodom Dnia Ziemi towarzyszyły następujące wydarzenia:

• Konkursy szkolne
 Konkurs plastyczny – „Ziemia nasza Matka” – nagrodzone prace umieszczone zostały na gazetce szkolnej
 Konkurs wiedzy ekologicznej dla klas IV – VI- zwycięzcy konkursu to:
I miejsce – Agata Głąbicka, kl. V
II miejsce – Weronika Sikora, kl. VI
IIImiejsce – Marcin Urban, kl. VI
 Konkurs „Płazy i gady w PN Bory Tucholskie”- przyznano tylko jedno miejsce
I miejsce – Karolina Dura, kl. III gimnazjum
• Klasa V i VI przygotowały inscenizację o tematyce ekologicznej – „Pogawędki na wysypisku śmieci”
• Cała szkoła wspólnie przygotowała „Drzewo życzeń i obietnic dla Ziemi”.

Jako organizator szkolnych obchodów Dnia Ziemi dziękuję wszystkim zaangażowanym uczniom za udział , pamiętajmy wszyscy o Ziemi i dbajmy o jej stan zawsze! Takie Święto to doskonała okazja do tego, żeby choć przez chwilę zastanowić się nad swoim wpływem na planetę, na której żyjemy i naszym wpływie na jej przyszłość.

Ewa Basińska